Profesjonalne CV – czyli jak napisać życiorys ?

CV może zostać napisane w pięć minut. Niestety, aby stworzyć profesjonalne CV często trzeba poświęcić na nie kilka godzin.

Dobrze napisany życiorys i ładny układ strony, znacznie zwiększą Twoje szanse na znalezienie pracy. Jak zatem napisać profesjonalne CV?

Czy gotowe szablony CV to dobre rozwiązanie? Dzięki naszym podpowiedziom z całą pewnością stworzysz curriculum vitae, które zagwarantuje Ci pracę!

szablon cv

Profesjonalne CV - czyli o tym, jak napisać życiorys

Proste CV z podstawowymi danymi osobowymi i miejscem zatrudnienia to już przeszłość. W dobie internetu, dzięki któremu pracodawca może szukać pracownika online, szansa na to, że wybierze on akurat Ciebie znaczenie maleje.

Co zatem zrobić, aby dostać wymarzoną pracę? Należy stworzyć profesjonalny życiorys, który będzie Twoją wizytówką.

Doświadczenie zawodowe i wykształcenie to nie wszystko. Teraz liczy się również wygląd Twojego życiorysu. Zadbaj o to, aby CV było przejrzyste i aby zawierało wyłącznie fakty. Dobre CV to takie, które jest konkretne i czytelne.

Dzisiaj nauczymy Cię, jak powinno ono wyglądać, a także tego, co pisać w curriculum vitae, aby mieć większe szanse na znalezienie wymarzonej pracy na najlepszym stanowisku.

Jaką masz szansę na dostanie pracy?

Profesjonalne CV powinno zagwarantować zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Bardzo często jednak zdarza się, że ktoś pisze swój życiorys, rozsyła w każde możliwe miejsce, w którym szukają kogoś na jego stanowisko i nie otrzymuje wiadomości zwrotnej.

Prawda jest taka, że na około 50 wysłanych CV, dostaje się zaledwie 3 odpowiedzi od pracodawców.

Wynik ten jest bardzo niekorzystny i zdecydowanie zniechęca do podjęcia próby znalezienia pracy. Są jednak sposoby, które pomogą uzyskać o wiele lepszy rezultat.

Tworząc CV warto wiedzieć o tym, że rekruterzy nie czytają całego życiorysu. Badania pokazują, że śledzą oni tylko poszczególne jego fragmenty.

Już po 6 sekundach są w stanie zdecydować o losie danego kandydata. Ważne zatem jest nie tylko to, co umieścimy w CV, ale także w jaki sposób to zrobimy.

przykładowe cv

3 najważniejsze rzeczy, którymi wyróżnia się profesjonalne CV

Osiągnięcia, najlepsze uczelnie i kursy? To ważne informacje, ale nie zagwarantują Ci pracy, jeśli osoba czytająca ich nie zauważy. Jak napisać CV, które przyciągnie uwagę rekrutera?

Przede wszystkim musi być ono czytelne, a załączone zdjęcie powinno być profesjonalne. Życiorys musi mieć także ciekawy układ. Nudne CV bardzo często odpadają już w pierwszych fazach rekrutacji.

Ciekawy układ

Bryła czarnego tekstu na białej kartce nie jest czymś, na co pracodawcy i rekruterzy patrzą z przychylnością.

Tworzenie CV powinno zacząć się od doboru najlepszego wizualnie układu, który od razu przyciągnie wzrok osoby, która je przegląda.

Warto wiedzieć : pamiętaj, że im bardziej kreatywne stanowisko, tym lepiej jest eksperymentować.

Czytelność

Jeśli zastanawiasz się, jak napisać CV, które da pracę, to musisz wiedzieć o najważniejszym – nawet najmocniejsze argumenty nie pomogą, gdy rekruter ich nie zauważy. Musisz używać :

  •  pogrubień
  • podkreśleń
  • śródtytułów

Bardzo często w CV szuka się słów kluczy więc dobrze jest je wyeksponować tak, aby od razu padał na nie wzrok czytającego.

Zdjęcie

Zapomnij o zdjęciach z wakacji. To nie wygląda profesjonalnie. Zdjęcie do życiorysu musi być dobrej jakości.

Jest ono Twoją wizytówką i ma pokazywać, że jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko. Im bardziej poważne stanowisko, tym poważniejszy powinien być również wygląd.

Przykład? Jeśli kandydujesz na stanowisko prawnicze, to nie wstawiaj zdjęcia, na którym jesteś roześmiany.

O wiele lepiej sprawdzi się poważny wyraz twarzy, którzy świadczy o profesjonalizmie.

Co napisać w CV?

Wiele osób błędnie myśli, że w CV powinno się wpisać wszystko. Prawda jest jednak taka, że Twoje CV będzie odbierane lepiej, gdy pojawiają się w nim tylko konkretne informacje.

Co więc napisać, żeby zaprosili Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Niżej przedstawiamy nasze propozycje, które z całą pewnością naprowadzą Cię na właściwą drogę.

Napisz o swoich osiągnięciach i sukcesach

Pracując dla innej firmy z całą pewnością dokonałeś rzeczy, którymi możesz się pochwalić. Twój nowy, potencjalny pracodawca będzie chciał wiedzieć, co osiągnąłeś i jak tego dokonałeś.

Dobrze jest umieścić informacje o swoich dokonaniach, ponieważ podpowie ona pracodawcy, czy jesteś odpowiednim człowiekiem na dane miejsce.

Warto wiedzieć o tym, że profesjonalne CV poda konkretne informacje. Zamiast więc pisać wszystkim znane i oklepane hasła takie jak wzrost sprzedaży czy kreatywność, dobrze jest używać liczb i procentów.

Jeśli pracowałeś jako sprzedawca, to warto zaznaczyć, że zwiększyłeś sprzedaż o 30%. Taka wiadomość na pewno będzie wartościowa dla Twojego nowego szefa.

darmowe cv

Podaj nazwę swojego stanowiska

Czy wiesz, że osoby, które czytają Twoje CV zwracają bardzo dużą uwagę na imię i nazwisko? W ten sposób chcą Cię lepiej poznać i zapamiętać.

Warto zatem wykorzystać tę wiedzę i przy swoich danych osobowych podać nazwę stanowiska, na którym pracowałeś lub na które aplikujesz. Dzięki temu rekruter szybciej skojarzy Cię z pozycją pracownika, o którą się ubiegasz.

Umieść w CV podsumowanie zawodowe

Wspomnieliśmy już wyżej, że rekruter tylko skanuje CV i w tej sposób wybiera najbardziej wartościowe z nich.

Jeśli w widocznym miejscu umieścisz swoje podsumowanie zawodowe, to istnieje szansa, że zostanie ono przeczytane w całości i skusi do tego, aby dokładniej przestudiować Twój życiorys.

W kilku zdaniach napisz kim jesteś i wymień swoje największe atuty i osiągnięcia zawodowe.

Możesz również podzielić się informacją o tym, czego chciałbyś jeszcze dokonać oraz w jakim kierunku chciałbyś, żeby podążała Twoja kariera.

Wspomnij o kursach i szkoleniach

  • Jeśli brałeś udział w ciekawych i wartościowych szkoleniach lub kursach, to napisz o tym w swoim życiorysie. Może się okazać, że będzie to dodatkowym atutem, dzięki któremu lepiej wypadniesz podczas rekrutacji.
  • Pamiętaj jednak o tym, że ważny jest umiar. Nie pisz więc o wszystkich kursach, w których brałeś udział. Zapisz tylko te, które są Twoim zdaniem najlepsze.

Pokaż swoje umiejętności i zainteresowania

Chociaż wydawać by się mogło, że są to informacje błahe i nieistotne, to w rzeczywistości mogą pomóc Ci zdobyć pracę.

Musisz jednak pisać prawdę, ponieważ bardzo łatwo jest zweryfikować, czy naprawdę masz takie atuty i hobby, o których wspominasz.

Gdy piszesz o znajomości języków obcych, to koniecznie napisz, w jakim stopniu. Jeśli wspominasz o posiadaniu prawa jazdy, to podaj jego kategorię.

Gdy Twoim atutem są komputery, to przykładowe CV będzie zawierało informacje o programach, na których znasz się najlepiej. Nie pisz ogólników, dawaj konkretne przykłady.

Dodaj klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych

Zgodnie z polskim prawem, pracodawca nie może przetwarzać danych osobowych kandydata bez jego zgody.

W CV musi zatem pojawić się informacja, która takową zgodę daje. W innym wypadku aplikacja do pracy zostanie odrzucona już na starcie.

cv wzor

Jak napisać dobre CV – te zasady pomogą Ci znaleźć pracę

Wiesz już co pisać w CV, aby wypaść lepiej podczas rekrutacji. To może jednak nie wystarczyć.

W dobrym tonie jest również zastosować zasady, które podaliśmy niżej. Pomogą one w napisaniu skuteczniejszego życiorysu. A zatem – jak się pisze CV?

Pisz w pierwszej osobie

Twój życiorys podkreśla Twoje zalety, umiejętności oraz osiągnięcia. Dobrze, gdy o nich wspomniałeś w swoim CV. Jeszcze lepiej będzie, gdy zamiast bezokoliczników, napiszesz w pierwszej osobie o swoich sukcesach.

Usuń wszystkie pozycjonowanie stron. Zamiast tego napisz pozycjonowałem strony swojego klienta. Sprawi to, że Twoje curriculum vitae będzie o wiele bardziej atrakcyjne.

Dopasuj swoje profesjonalne CV do danego pracodawcy

Uniwersalność wcale nie oznacza, że lepiej sprawdzisz się na danym stanowisku. Przeciwnie, dobrze jest, gdy CV będzie dopasowane pod konkretnego pracodawcę.

Nie wysyłaj wszędzie życiorysu z takimi samymi informacjami, bo nie wszyscy rekruterzy zwracają uwagę na takie same rzeczy.

Pisz o tym, czego szuka Twój potencjalny szef. Jeśli w ogłoszeniu pojawia się jakieś wymaganie, to nawiąż do niego w swoim życiorysie. Będziesz miał znacznie więcej pracy, ale z całą pewnością przyniesie ona oczekiwane rezultaty.

Pamiętaj o tym, aby największe atuty umieścić w widocznym miejscu

Prawdopodobnie jesteś jednym z setki kandydatów na dane stanowisko, więc warto pomóc rekruterowi, który przegląda te wszystkie życiorysy.

Warto wiedzieć : w najbardziej widocznym miejscu umieść wiadomości, które są najistotniejsze albo takie, o których wspominano w ogłoszeniu.

Używaj pogrubień lub różnych kolorów, żeby podkreślić najważniejsze rzeczy. To usprawni nie tylko pracę rekrutera, ale może również sprawić, że zaproszą Cię na rozmowę kwalifikacyjną, a przecież to Twój główny cel.

Stosuj liczby i procenty

Liczby są drogą do sukcesu. Dzięki nim znacznie prościej przyciągnąć uwagę czytającego i podkreślić swoje zawodowe osiągnięcia.

Spróbuj przedstawić sukcesy z pomocą liczb oraz procentów, a z pewnością wyróżnisz się na tle pozostałych kandydatów.

cv do pobrania

Postaw na staranność i poprawność stylistyczną

Nie ma nic gorszego od pracownika, który nie potrafi napisać poprawnie swojego własnego życiorysu.

I wcale nie chodzi o kandydata na stanowisko, które wiązałoby się z koniecznością pisania. Każdy powinien zadbać o to, aby CV było napisane staranną polszczyzną.

Dobre curriculum vitae powinno być nie tylko przejrzyste, ale musi również dobrze się czytać. Jeśli zatem nie masz pewności, czy dobrze coś napisałeś, to sprawdź to albo poproś kogoś o pomoc.

Dołącz list motywacyjny

List motywacyjny stanowi uzupełnienie Twojego życiorysu. Możesz w nim bardziej pokazać siebie i swoje sukcesy.

Dzięki niemu podpowiesz pracodawcy, dlaczego to właśnie Ty powinieneś u niego pracować.

Dobre przygotowanie listu motywacyjnego może zająć dużo czasu, ale warto skorzystać z dodatkowej możliwości, która może przekonać do Ciebie pracodawcę.

Jeśli w ogłoszeniu wymaga się dodania listu motywacyjnego, to nie możesz tak po prostu go nie wysłać. To często całkowicie przekreśla Twoją kandydaturę. W końcu nie spełniłeś prośby, którą do Ciebie skierowano.

Tworzenie CV – te rzeczy nie mogą znaleźć się w Twoim życiorysie

Są rzeczy, którymi możesz zrazić do siebie rekrutera. Jedną z nich są oczywiście błędy językowe. Zarówno one jak i wszelkiego rodzaju literówki są niedopuszczalne.

Zanim wydrukujesz lub wyślesz swoje CV, sprawdź dokładnie czy nie zawiera ono błędów. Postaraj się, aby życiorys był Twoją najlepszą wizytówką. Poprawność językowa to naprawdę podstawa.

Pisząc CV dobrze jest również zrobić selekcję informacji. Pracodawca nie musi wiedzieć o kółkach, do których uczęszczałeś na studiach (chyba że dopiero co je skończyłeś i nie możesz pochwalić się doświadczeniem zawodowym).

Dodawaj tylko najważniejsze wiadomości, które mogą być istotne dla Twojego szefa.

Kreator CV – szablon CV, który możesz znaleźć w internecie

Jakie powinno być profesjonalne CV? Schludne i czytelne. Należy w nim stosować proste czcionki, ale też pogrubienia czy podkreślenia.

Często jednak nie wiadomo, jak się zabrać za jego tworzenie. W dzisiejszych czasach to jednak nie problem. Istnieją strony, na których można stworzyć darmowe CV. Program do pisania CV także może ułatwić sprawę.

Gotowe szablony CV są ogólnodostępne i można z nich korzystać bez przeszkód. Ważne jednak jest to, aby generator CV naprawdę dawał korzyści.

Nie każdy bowiem stworzy ciekawie wyglądające CV, które odróżni Twój życiorys od tego, który oddał Twój konkurent.

CV wzór może być różny w zależności od tego, na jakie stanowisko kandydujesz. Jeśli praca wymagać będzie kreatywności, to warto jest stworzyć coś unikalnego, co pokaże Twoje umiejętności.

gotowe szablony cv

W innym przypadku czasami lepiej postawić na tradycyjne wzory, których to szczegóły zadecydują o atrakcyjności.

Polecamy skorzystać ze specjalnych stron, które pomogą stworzyć profesjonalnie wyglądający życiorys.

CV do pobrania to możliwość, którą daje nam internet i z której warto skorzystać. Nie tylko zaoszczędzi to czasu, ale często również nerwów.

Stworzenie życiorysu, który zagwarantuje nam pracę nie należy do najprostszych rzeczy. Istnieją jednak sposoby na to, aby wygenerować i pobrać je w bardzo krótkim czasie.

Należy jednak pamiętać o tym, że nie tylko wygląd ma znaczenie (chociaż jest ważny), ale także to, co zamieścimy w naszym curriculum vitae i w jaki sposób to zrobimy.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments