Kurs wychowawcy kolonijnego – certyfikat i cena w 2019

Kurs wychowawcy kolonijnego....Wychowawca kolonijny bez wątpienia powinien posiadać odpowiednie podejście do dzieci. Jednak umiejętność nawiązywania dobrego kontaktu i opieki nad dzieckiem to jedno.

Aby zostać opiekunem kolonijnym trzeba też posiadać odpowiednie kwalifikacje. Jak wygląda kurs opiekuna kolonijnego? Kim jest kierownik wypoczynku?

Praca wychowawcy kolonijnego to zajęcie sezonowe. Związana jest z wyjazdami zorganizowanymi na wakacje czy też ferie zimowe.

Opiekun wyjeżdża razem z dziećmi i jego zadaniem jest przede wszystkim opieka nad uczestnikami oraz organizowanie im zajęć. Co trzeba zrobić, aby zostać wychowawcą kolonijnym? Przede wszystkim odbyć odpowiedni kurs!

uprawnienia wychowawcy kolonijnego

Dzięki odbyciu kursu na wychowawcę wypoczynku możliwe jest uzyskanie uprawnień do pracy, jako opiekun na koloniach, na obozach czy też wszelkiego rodzaju innych wyjazdach.

Jednak samo uzyskanie uprawnień to nie wszystko. Kurs wychowawcy kolonijnego umożliwia zdobycie istotnej wiedzy, którą można później wykorzystać w praktyce, w pracy opiekuna.

10 % ZNIŻKI NA KURS WYCHOWAWCY KOLONIJNEGO

Chcesz wziąć udział w kursie wychowawcy kolonijnego? Skorzystaj z 10% rabatu! Kliknij TUTAJ i zapisz się na kurs. Aby otrzymać zniżkę, przy zapisie użyj kodu rabatowego: szkoleniackks.  

Kto może zostać wychowawcą kolonijnym?

Aby zostać opiekunem na koloniach przede wszystkim trzeba mieć ukończone 18 lat. Osoba taka musi również posiadać wykształcenie ponadgimnazjalne (nie musi mieć zdanej matury) oraz być osobą niekaraną.

Dokument taki wymagany jest nie tylko od wychowawcy, ale również od kierownika kolonii, a także od każdego wolontariusza zaangażowanego w pracę z dziećmi i młodzieżą.

Warto wiedzieć: dokument o niekaralności wydawany jest przez Krajowy Rejestr Karny. Aby zostać opiekunem wymagane są także uprawnienia wychowawcy kolonijnego, które można zdobyć przez ukończenie odpowiedniego kursu i otrzymanie pozytywnego wyniku.

Dobry opiekun kolonijny powinien mieć przede wszystkim predyspozycje do pracy z dziećmi oraz młodzieżą. Osoba taka powinna się wykazywać odpowiedzialnością, pomysłowością oraz otwartością.

Opiekun na koloniach powinien być zaradny i zaangażowany w swoją pracę. Konieczna jest także umiejętność przewidywania zdarzeń.

Dobrym materiałem na wychowawcę kolonijnego na pewno nie będzie osoba pesymistyczna i opryskliwa. Zazwyczaj do pracy takiej nie nadają się też osoby starsze, nerwowe czy niepełnosprawne.

Gdzie odbyć kurs wychowawcy kolonijnego? Jak wygląda taki kurs?

Kursy te są dosyć popularne i odbyć można je w wielu miastach w Polsce. Organizowane są przez różne ośrodki szkoleniowe, organizacje studenckie, a także przez biura podróży.

Warto wymienić tutaj Centrum Kształcenia Kadr Sportowych organizujące odpowiednie kursy np. we Wrocławiu i w Białej Podlaskiej.

praca dla wychowawcy kolonijnego

Cena za kurs wychowawcy kolonijnego to jedyne 150 zł, a często pojawiają się różne promocje, dlatego warto zajrzeć na stronę internetową.

Kurs wychowawcy kolonijnego obejmuje zarówno wiedzę teoretyczną, jak i zajęcia praktyczne. Na kursie uzyskać można informacje o tym, jak organizować wypoczynek dla dzieci i młodzieży, w jaki sposób planować pracę, poznać techniki i zasady gier oraz zajęć praktycznych dla dzieci.

Prowadzący pokazują różne przykłady zajęć praktyczno-technicznych czy też kulturalno-oświatowych, które uczestnicy mogą później wykorzystać w praktyce.

Kurs wychowawcy kolonijnego obejmuje również zagadnienia dotyczące umiejętności organizacji zajęć dzieciom ze specjalnymi potrzebami – niepełnosprawnym, niedostosowanym społecznie czy też zagrożonym takim niedostosowaniem.

Praca dla wychowawcy kolonijnego – jak wygląda?

Dla jednych może to być praca marzeń, dla innych spore wyzwanie. Praca wychowawcy kolonijnego jest bardzo odpowiedzialnym, pełnym wrażeń zajęciem. Wychowawca kolonijny jest osobą, która wykonuje polecenia kierownika wypoczynku.

Jest odpowiedzialny za realizację konkretnego planu, organizację i prowadzenie odpowiednich zajęć.

To również opiekun zapoznaje się z kartami kwalifikacyjnymi uczestników oraz w razie potrzeby informuje kierownika o specjalnych potrzebach. Opiekun powinien też wiedzieć w jaki sposób zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo.

Ile zarabia wychowawca?

Niestety bycie wychowawcą na kolonii nie jest dobrze płatnym zajęciem. Początkujący wychowawca jest w stanie zarobić od ok. 600 do 1000 zł za 2-tygodniowy wyjazd.

Osoby bardziej doświadczone mogą już liczyć na wyższe zarobki. Czasami zdarzają się dłuższe wyjazdy (np. miesięczne), na których wychowawcy mogą zarobić więcej.

Jest to bardzo odpowiedzialna praca, jednak może być również przyjemna. Niewątpliwą korzyścią z pracy wychowawcy kolonijnego jest możliwość spędzenia czasu z dziećmi w różnych ciekawych miejscach. 

Warto wiedzieć: zakwaterowanie i wyżywienie dla opiekuna jest darmowe. Dobrze ułożony program takiego wyjazdu zapewnia też sporo atrakcji.

Wychowawca a kierownik wypoczynku

Już wiadomo kim jest wychowawca, a kim jest kierownik wypoczynku? Kierownik wypoczynku jest odpowiedzialny nie tylko za bezpieczeństwo i wypoczynek dzieci, ale również za opiekunów kolonijnych oraz wszelkie czynniki składające się na wypoczynek. Jest to bardzo odpowiedzialna praca dla osób z odpowiednim doświadczeniem.

kurs na kierownika wypoczynku

Osoba chcąca starać się o pracę na tym stanowisku powinna mieć ukończone 18 lat i przynajmniej szkołę średnią. Powinna być to osoba pomysłowa, otwarta i komunikatywna.

Konieczna jest też umiejętność delegowania zadań, kierowania placówką wypoczynkową, a także zarządzania ludźmi.

Obowiązki kierownika różnią się od tych, które realizuje wychowawca wypoczynku. Do obowiązków kierownika należą przede wszystkim:

  • kierowanie samym wypoczynkiem – opracowanie planu i rozkładu poszczególnych dni oraz kontrola nad realizacją tych ustaleń,
  • ustalanie oraz przedzielanie konkretnych zadań wychowawcom, trenerom czy instruktorom lub też innym osobom, które będą prowadzić zajęcia podczas wypoczynku,
  • nadzór nad pracą wszystkich osób wchodzących w skład kadry danego obozu czy wycieczki,
  • zagwarantowanie wszystkim uczestnikom wypoczynku odpowiedniej opieki od momentu odebrania ich od rodziców aż do przekazania uczestników z powrotem rodzicom (w przypadku osób pełnoletnich z miejsca i do miejsca zbiórki),
  • nadzór nad bezpieczeństwem uczestników wypoczynku, zapewnienie zróżnicowanej i zbilansowanej diety (1),
  • dzielenie uczestników na grupy.

Kurs na kierownika wypoczynku

Aby starać się o pracę kierownika wypoczynku konieczne jest posiadanie konkretnych umiejętności oraz doświadczenia. Wymagane jest również ukończenie z wynikiem pozytywnym odpowiedniego kursu.

Kurs na kierownika kolonii odbyć można w każdym większym mieście w Polsce. Centrum Kształcenia Kadr Sportowych (CKKS) organizuje takie szkolenia np. w Białej Podlaskiej, w Krakowie oraz we Wrocławiu

Warto wiedzieć: koszt szkolenia to 150 zł, jednak często występują promocje, dlatego warto obserwować stronę internetową szkoły. Warto również dodać, że CKKS oferuje kursy zgodne z wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Szkolenie stacjonarne czy online?

W dobie internetu istnieje także możliwość odbycia różnych szkoleń online. Zdecydowanie ma to pewne zalety.

Jednak nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z osobą prowadzącą. Poza tym kurs opiekuna kolonijnego czy kurs na kierownika wypoczynku to nie tylko teoria.

W programach takich kursów znajduje się też miejsce na zajęcia praktyczne, których nie da się odbyć siedząc w domu przed komputerem. Szczególnie ważna są praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy. 

Warto wiedzieć: na zajęciach praktycznych można nauczyć się podstawowych zabiegów resuscytacyjnych z użyciem fantoma lub też tego,  jak korzystać z defibrylatora.

Ile zarabia kierownik wypoczynku?

Praca kierownika wypoczynku wymaga większej wiedzy, doświadczenia i umiejętności niż w przypadku opiekuna.

Jest też zdecydowanie bardziej odpowiedzialna, dlatego też jest lepiej płatna. Kierownik kolonii może zarobić na wyjeździe już ok. 2 czy nawet 3 tys. zł.

Ckks organizuje również szereg innych kursów, które mogą Cię zainteresować, m.in kurs instruktora fitness czy kurs trenera personalnego

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments