Jak zostać pilotem ? Czyli licencja pilota samolotu

Jak zostać pilotem ? Pokaźne zarobki, zwiedzanie świata, prestiż i możliwość podziwiania uroków planety z wysokości kilkunastu kilometrów nad ziemią. To tylko te najważniejsze zalety pracy pilota samolotu. Wiążą się one jednak ze sporymi kosztami, szkoleń, niekończącą się nauką i "wędrownym" trybem życia. Jak zostać pilotem samolotu?

Nauka latania

Pierwszym krokiem ku zostaniu pilotem samolotu jest licencja PPL (a) - Private Pilot License aircraft. Jest to tzw. "samolotowa podstawówka". Kurs pilotażu PPL składa się z minimum 100 godzin nauki teoretycznej oraz ok. 45 godzin lotów treningowych.

Na tym etapie nauki kandydat na pilota przyswaja podstawy wykonywania lotniczych operacji oraz sztuki nawigacji. Koszt uzyskania tej licencji jest zróżnicowany- zależy od wybranego typu i modelu samolotu, waha się w granicach od 19 do 30 tysięcy złotych.

kurs na pilota

Po jej uzyskaniu pilot może wykonywać nieodpłatne loty maszynami do masy 5700 kg. Aby latanie stało się źródłem zarobku, trzeba poświęcić znacznie więcej czasu i pieniędzy na naukę. By zrobić krok dalej niezbędna jest praktyka i dalsza nauka latania - a więc wylatanie odpowiedniej liczby godzin.

Licencja pilota zawodowego CPL(A) - wymaga zaliczenia aż 250 godzin szkolenia teoretycznego, 150 godzin spędzonych w samolocie w chwili rozpoczęcia kursu - minimum 200 godzin wylatanych, w chwili ubiegania się o egzamin. Dodatkowo należy w drodze kursu :

 • uzyskać uprawnienia do lotów według przyrządów pokładowych,
 • uzyskać uprawnienia do lotów maszynami wielosilnikowymi,
 • zaliczyć loty nocne,
 • zdać egzaminy z języka angielskiego.

Jeżeli doliczymy do tego koszty :

 • egzaminów, corocznych badań lekarskich,
 • dojazdów na lotnisko, ewentualnych noclegów,
 • materiałów i narzędzi do nauki,
 • lądowań na obcych lotniskach.

Należy zauważyć, że konieczny jest wynajem samolotu na czas trwania egzaminu. Cena ogólna szkoleń i egzaminów, w tym wynajmu maszyny może się zamknąć w kwocie od 150 do 200 tysięcy złotych

Pilot samolotu pasażerskiego na tym etapie jednak swojego szkolenia nie kończy - czekają na niego wymagające egzaminy do uzyskania licencji na samoloty liniowe. W zależności od zdolności pilota oraz jego znajomości języka angielskiego trwają od 2 do czasami nawet 13 miesięcy.

nauka latania

Jak zostać pilotem ? Z chwilą uzyskania licencji CPL(A) wraz z szeregiem wspomnianych wcześniej uprawnień i zdaniu wszystkich egzaminów pilot uzyskuje zamrożoną licencję ATPL(A). Odmrożenie licencji następuje automatycznie po znalezieniu pracy w przewozie lotniczym oraz wylataniu 1500 godzin.

Kurs na pilota do chwili uzyskania licencji zamrożonej trwa średnio od 2 do 3 lat. Zależy to od wybranego sposobu szkolenia (zintegrowanego lub modularnego) i rodzaju finansowania.

Jak zostać pilotem śmigłowca?

Licencja pilota helikoptera LAPL umożliwia wykonywanie samodzielnych lotów śmigłowcem, na obszarze całej Europy, pod warunkiem zaliczenia egzaminu z języka angielskiego. Podstawowymi wymaganiami do uzyskania licencji są:

 • ukończenie 17 lat przez kandydata w chwili rozpoczęcia kursu, 17 lat w chwili podejścia do egzaminu,
 • uzyskania lekarskiego orzeczenia, które potwierdza zdolność do wykonywania zajęcia pilota.

Koszty uzyskania licencji tego typu, razem z kosztami odbycia kursu, egzaminów wahają się w przedziale od 20 do 30 tysięcy złotych.

Szkolenie obejmuje 100 godzin nauki teoretycznej, w skład której wchodzą zagadnienia z prawa lotniczego, meteorologi, łączności, nawigacji oraz zasad lotu.

Ponadto niezbędne jest zaliczenie 40 godzin zajęć praktycznych, w tym 40 godzin lotu. 30 godzin kursant lata z instruktorem, 10 samodzielnie pod jego nadzorem.

Pomyślne zakończenie szkolenia umożliwia przystąpienie do egzaminu, który odbywa się na dwóch etapach: teoretycznym i praktycznym.

Aby móc podejść do egzaminu praktycznego, najpierw zaliczyć trzeba część teoretyczną. Pozytywny wynik z obydwu egzaminów kończy się uzyskaniem licencji pilota.

Praca pilota

Pilot, który zakończył kurs, zdał egzaminy i uzyskał wymagane licencje może już zaczynać swoje życie zawodowe. Odpowiedzieliśmy już na pytanie jak zostać pilotem?

Czas odpowiedzieć na pytania związane z jego pracą: jak wyglądają zarobki i czas pracy? Jak kształtuje się sytuacja na lotniczym rynku pracy?

Zarobki pilota liniowego

Pilot samolotu zarabia dobrze, jednakże określenie chociażby średniej kwoty zarobków tej branży jest utrudnione. W pierwszym rzędzie o wypłacie pilota decyduje wybór pracodawcy, u którego jest on zatrudniony. Rozbieżności wynikające z tego kryterium są naprawdę duże.

Małe linie lotnicze swoim pierwszym oficerom- drugim pilotom płacą miesięcznie od 7 do 10 tysięcy złotych, duże linie nawet aż cztery razy tyle. Kapitanowie samolotu liczyć mogą na 1,5-2 razy większe pensje niż drudzy piloci.

praca pilota

Pensja pilota zależy także od ilości wylatanych w miesiącu godzin, oraz ilość dyżurów - podczas których pilot musi być w nieustającej gotowości do lotu - np. by kogoś zastąpić.

Wspomnieć należy również, że znaczna część linii lotniczych obecnych na rynku swoim pilotom zamiast umowy o pracę proponuje samozatrudnienie.

Z jednej strony, utrudnia to kwestie związane z ubezpieczeniami zdrowotnymi emerytalnymi, z drugiej jednak dostarcza możliwości zwiększenia dochodów.

Czas pracy

Przepisy stanowią, że piloci liniowi mogą wykonywać miesięcznie do 190 godzin czynności lotniczych, co obejmuje maksymalnie do 100 godzin lotu. Zwykle jednak grafik pilota jest lżejszy. Jak nie trudno zauważyć, pilot pracuje mniej niż przeciętny pracownik.

System pracy pilota jest oprócz tego bardziej elastyczny- częstym zjawiskiem jest, że piloci pracują w systemie sześciu dni pracy i czterech dni wolnego. Część czasu pracy stanowią też dyżury, w czasie których pilot pozostaje w gotowości do lotu.

Panuje też stereotyp, że piloci spędzają mało dni i nocy w swoim domu. Jest to mylne założenie. Duża część linii lotniczych operuje w większości na dystansach krótkich i średnich - na przykład europejskich.

licencje lotnicze

Aby dostosować warunki pracy do potrzeb pracowników, linie starają się optymalizować swoje połączenia tak, aby załogi ich samolotów spędzały jak najwięcej czasu w swoich domach.

Dłuższe nieobecności w domu zdarzają się w przypadku dłuższych rejsów - na przykład między kontynentalnych. Ma to jednak swoje plusy.

Po pierwsze jest to krótki, choć nieco wymuszony urlop. Po drugie liczba tego typu wylotów w miesiącu jest niewielka. Największym atutem są zarobki, które w przypadku dłuższych tras są znacznie większe.

Pilot ma obowiązek dotarcia na lotnisko w ciągu godziny od otrzymania telefonu. Dotyczy to oczywiście lotniska bazowego. Jeżeli więc baza linii lotniczych danego pilota mieści się w Warszawie, oznacza to, że musi on w niej mieszkać.

W przypadku pracy w liniach zagranicznych, należy liczyć się z koniecznością przeprowadzki za granice. Praca pilota jest też dość nieprzewidywalna- grafik ustalany jest zwykle z góry.

W praktyce oznacza to, że pilot wigilię, czy nowy rok, zamiast spędzić wśród rodziny- znajdować będzie się w pracy.

Rynek pracy

Zatrudnienie w branży lotniczej jest trudne do przewidzenia i przejawia okresowy charakter. Kilka lat temu trwał kryzys pracy w lotnictwie, w czasie którego po uzyskaniu licencji ciężko było znaleźć zatrudnienie.

Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła- polski i europejski rynek lotniczy nieustannie zyskuje, a przewoźnicy składają zamówienia na kolejne samoloty, tym samym tworząc rocznie tysiące miejsc pracy dla pilotów.

W takiej sytuacji koszty związane z uzyskaniem licencji dosyć szybko się zwrócą - jeszcze na początku kariery.

Jak jednak mawiają sami piloci, pilotowanie to nie tylko zawód dający dobre źródło zarobków. W lotnictwie, jak podkreślają - najważniejsza jest pasja do latania- ta może zrodzić się jeszcze przed rozpoczęciem kursu, lub w trakcie jego trwania.

Szkoła latania

Sama nauka latania- ogrom teorii i praktyki nie przeraża tak bardzo jak jej cena. W Polsce istnieje naprawdę dużo szkół lotniczych, które pozwalają uzyskać różne licencje lotnicze.

Powstała nawet szkoła pilotów utworzona przez polskiego przewoźnika, mowa o LOT Flight Academy. Ponadto wymienić można jako przykłady: Ventum Air Flight Academy, Goldwings Flight Academy i Salt Aviation.

Nie jest to miejsce ani czas na wymianę szkół latania. O wyborze szkoły oprócz ceny, powinniśmy brać pod uwagę opinię, ofertę, jakość sprzętu i materiałów dydaktycznych.

licencja ppl

Licencja PPL za darmo

Okazuje się jednak, że szkolenia lotnicze wcale nie muszą wiązać się z kosztami. Polska jest jedynym krajem w UE, w którym nie tylko licencję PPL ale i inne uprawnienia zdobyć można za darmo. 

Szkolenia te prowadzone w ramach programu szkoleń personelu lotniczego dla uczelni lotniczych finansowane są ze środków Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Naukę latania, aż do uzyskania licencji pozwalającej na pracę w liniach lotniczych można ukończyć na Politechnice Rzeszowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie oraz w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Ta ostatnia, od kilku lat oprócz żołnierzy uczy również pilotów cywilnych.

Na wymienionych uczelniach w ramach specjalności studiów "pilotaż" realizowane są szkolenia lotnicze. Jak łatwo się domyśleć- chętnych jest dużo, a szkoły te przyjmują rocznie tylko ok. 20 studentów z najlepszymi wynikami i predyspozycjami.

Samoloty ultralekkie

Samoloty te nazywane też UL i ULM przeznaczone są do amatorskiego latania. Muszą one spełnić następujące warunki:

 • prędkość przeciągnięcia nie może przekraczać 65 km/h,
 • masa startowa wynosić może maksymalnie 450kg.

Aby pilotować samolot tego typu niezbędne jest uzyskanie licencji pilota ULL. Szkolenie składa się z części teoretycznej (45 godzin) oraz części praktycznej (20 godzin lotu z instruktorem). Pasażerów można zabierać dopiero po wylataniu minimum 50 godzin.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments