Jak napisać podanie o pracę – list motywacyjny ?
Jak napisać podanie o pracę ?... Poszukiwanie pracy w dzisiejszym świecie często odbywa się przez Internet, dzięki czemu osoba poszukująca zatrudnienia ma dostęp do dużej ilości ofert.
Często przekłada się to na dużą ilość wysyłanych dokumentów aplikacyjnych w toku ubiegania się o interesujące stanowiska.
Niestety równie często kandydaci spotykają się z brakiem odzewu - tylko w części przypadków jest to spowodowane niewystarczającymi kwalifikacjami.
W większości przyczyna leży po stronie sposobu zredagowania CV i listu motywacyjnego. W tym artykule odpowiem na pytania: jak napisać list motywacyjny? Jak napisać podanie o pracę?

List motywacyjny - jak napisać podanie o pracę ?
Pierwszą rzeczą jaką należy wyjaśnić są dwa pojęcia: list motywacyjny i podanie o pracę.
Dla niektórych pracodawców to synonimy, które stosuje się wymiennie, dla innych podanie to formalna formułka (stosowana m.in. w urzędach), w której należy wskazać że ubiegamy się o konkretne stanowisko i prosimy o przyjęci do pracy.
Dla innych list motywacyjny to nowoczesna forma, w której pracownik wyraża swoje motywacje, które nim kierują w ubieganiu się o konkretne stanowisko.
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, formę powinniśmy dobierać w zależności od wymagań wskazanych w ogłoszeniu. Jak napisać podanie o pracę?
Wystarczy zwrócić się do konkretnej osoby (np, dyrektora) i używając form grzecznościowych zwrócić się z prośbą o zatrudnienie na konkretne stanowisko.
Szablon listu motywacyjnego - zasady pisania
Tak naprawdę szablon listu motywacyjnego jest tym, czego każdy powinien unikać - nie istnieje też gotowy list motywacyjny, który by zagwarantował sukces każdemu, ubiegającemu się na każde stanowisko u każdego pracodawcy.
Najważniejszą zasadą, która powinna przyświecać każdemu, kto pisze list motywacyjny o prace jest to, że powinien być on :
- oryginalny
- unikatowy
- wyróżniający nas od innych
Jak napisać podanie o pracę? - to pytanie zadaje sobie niemal każda osoba, która rozpoczyna swoją drogę na rynku pracy - niestety szkoły, podczas naszej edukacji nie odpowiadają na nie, lub odpowiadają niewystarczająco.
"Głównym grzechem" kandydatów jest kopiowanie swojego CV w liście motywacyjnym lub podaniu o pracę- powielanie tych samych informacji w formie zdań.

Po drugie - większość osób poszukuje w Internecie "gotowca", który uzupełnia o informacje personalne, z kolei osoby, które piszą samodzielnie kierując się poradnikami używają schematycznych zdań:
- "W odpowiedzi na ofertę pracy zamieszczoną w..."
- "Przesyłam Państwu dokumenty aplikacyjne..."
- "Wierzę, że moja kandydatura zostanie pozytywnie rozpatrzona"
- itp.
Powyższe zwroty sprawiają, że dokumenty aplikacyjne odrazu trafiają do kosza. A więc: Jak napisać podanie o pracę w formie listu motywacyjnego? Oto zasady którymi powinniśmy się kierować:
Personalizacja
List powinien być skierowany do konkretnej osoby lub działu - specjalisty HR, kierownika, dyrektora, itp. Przeważnie dane takiej osoby znajdują się w ogłoszeniu.
Warto wiedzieć : w ofertach pracy zamieszczanych na portalach internetowych często ich nie znajdujemy, wtedy można umieścić jedynie nazwę firmy i dane adresowe.
Jeżeli jednak ogłoszenie znajdujemy w urzędowej bazie ofert pracy dane dane kontaktowe często są podane, a personalizacja przemówi na naszą korzyść.
Indywidualizacja
Jest to jedna z głównych zasad- jeśli nie najważniejsza. List motywacyjny powinien być dostosowany do danej oferty pracy: list motywacyjny do banku powinien wyglądać inaczej niż list motywacyjny na stanowisko urzędnicze, list motywacyjny na staż, itd.
Powinniśmy uzasadnić dlaczego staramy się własnie o to stanowisko u danego pracodawcy.
Można się tutaj powołać na informacje znalezione na firmowej stronie w Internecie- np. możemy poinformować, że wartości reprezentowane przez firmę X są zgodne z naszymi, że praca dla właściciela rozpoznawalnej marki na rynku pozwoli nam na identyfikowanie się z nią i wspieranie jej dalszego rozwoju.
Można też wspomnieć, że firma dba o pracowników, dysponuje nowoczesnymi narzędziami, technologiami, metodami pracy, itp.
Tak naprawdę powinniśmy dostosować to co chcemy napisać do danego pracodawcy i pracy, o która się staramy.

W gruncie rzeczy powinniśmy odpowiedzieć na pytania: dlaczego chcemy pracować na danym stanowisku? Co cenimy w danym zawodzie/pracodawcy?
Drugą, ważną częścią indywidualizacji listu jest: wyjaśnienie dlaczego My. Powinniśmy w tym miejscu przekonać pracodawcę, dlaczego powinien wybrać właśnie nas na konkretne stanowisko. Warto postawić się na miejscu pracodawcy i pomyśleć o czym chciałby przeczytać?
Jakie informacje byłyby dla niego wartościowe? Musimy używać argumentów dostosowanych do profilu firmy i stanowiska, o które się wybieramy, w taki sposób aby pracodawca przekonał się, że zatrudniając właśnie nas wiele zyska.
Warto posłużyć się konkretnymi informacjami z życia zawodowego - w tym przede wszystkim sukcesami, dobrym pomysłem będzie dobranie odpowiednich cech naszej osobowości, które znajdą zastosowanie na stanowisku, o które się ubiegamy.
Zakończenie
Jak zakończyć list motywacyjny? Uprzejmie, krótko i rzeczowo. w jednym - dwóch zdaniach powinniśmy wyrazić nadzieję na spotkanie (rozmowę kwalifikacyjną). Inne ważne elementy:
- Używaj zwrotów grzenościowych,
- Nie używaj gotowców i schematów,
- Odność się do swojej osobowości i swoich doświadczeń,
- Zadbaj o nowoczesny, schludny i przejrzysty wygląd,
- Nie rozpisuj się - pisz krótko i na temat,
- Pisz o korzyściach dla pracodawcy, które zyska zatrudniając własnie Ciebie!
- Nie wysyłaj listu motywacyjnego - jeśli nie jest on wymagany - będziesz nadgorliwy.
Często wysyłamy kilka CV i listów motywacyjnych - róbmy to starannie, pamiętając by zawsze zmienić dane adresowe, dane stanowiska, itp. Często w pośpiechu zapominamy zmienić jakiegoś elementu, który dyskwalifikuje nas na starcie.
Przykład listu motywacyjnego
Poniżej zamieszczamy przykładowy list motywacyjny, który można wykorzystać, pamiętając o wyżej wymienionych zasadach.
Jan Kowalski Wrocław, 01.01.2018
Doradca klienta
tel: 111 111 111
mail: jankowalski@mail.pl
Dyrektor
Firma XYZ
Adres
Szanowny Panie,
Wyrażam nadzieję, że w zarządzanym przez Pana przedsiębiorstwie znajdzie się miejsce dla profesjonalnego doradcy klienta z kilkuletnim doświadczeniem w budowaniu pozytywnych relacji z klientem i kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy, który wykorzystując biegłą znajomość rynku, a także nowoczesne techniki prowadzenia negocjacji będzie efektywnie wspierał działania sprzedażowe Pana firmy, zapewniając profesjonalną obsługę wszystkim Pana klientom.
Swoją aplikację kieruje do Pana w odpowiedzi na ogłoszenie, które opublikowane zostało na portalu XYZ. Moją uwagę przyciągnęła marka reprezentowana przez Pana firmę - prężnie rozwijająca się na polskim rynku finansowym. Biegle znam wspomnianą branżę, w której już od kilku lat działam - obsługując klientów i analizując działania konkurencji.
Od XYZ lat współpracuję z firmą XYZ budując jej rozpoznawalność, renomę i siec klientów. Jestem osoba zorientowana na realizowanie stawianych celi, o czym świadczy realizacja celów sprzedażowych za ostatni rok na poziomie 130%.
Wieloletnia współpraca z klientami nauczyła mnie cierpliwości, indywidualnego podejścia do klienta, zróżnicowanych metod prowadzenia negocjacji i poznawania potrzeb klientów.
Moim największym sukcesem zawodowym jest poszerzenie początkowego portfela klientów o 90% a co ważniejsze zapewnienie profesjonalnej i rzetelnej obsługi klientom, których opinia zbudowała renomę firmy.
Zachęcam Pana do zapoznania się z moim CV, w którym zawarłem szczegółowy opis moich kwalifikacji. Chętnie odpowiem na wszystkie Pana pytania podczas bezpośredniego spotkania.
Z poważaniem,
Jan Kowalski
Jak można zauważyć jest to krótki list motywacyjny, jednak rozpisywanie się jest pozbawione sensu - nikt tego nie przeczyta, powinien mieć on formę krótką i przejrzystą.
Poprawne CV i dobry list motywacyjny to klucz do sukcesu - otrzymania wymarzonego stanowiska u dobrego pracodawcy. Kierując się wskazówkami zawartymi w artykule odpowiedź na pytanie: "jak napisać podanie o pracę?" nie jest już tajemnicą.
Podsumowując pisanie listu skupia się wokół dwóch najważniejszych zasad: najważniejsze indywidualizacja listu motywacyjnego (nie wklejanie szablonowych zdań) oraz nowoczesny wygląd.
Głównym zadaniem listu, jest wyróżnienie nas od szeregu innych kandydatów. Napisz list motywacyjny już teraz!